facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Uśmierzanie dyskomfortu wrażliwych zębów

Problem nadwrażliwych zębów dotyczy wielu osób dorosłych. Ma on wiele przyczyn. Na szczęście istnieją sposoby, by złagodzić dyskomfort i zachować maksymalny poziom higieny. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat tej częstej przypadłości.

Czym jest nadwrażliwość zębiny?

 

Zębina zbudowana jest z mikroskopijnych kanalików prowadzących do nerwów zęba.

 

 

Jest to część zęba położona bezpośrednio pod dziąsłem (w korzeniu) lub pod szkliwem (w przypadku widocznej części zęba). Zbudowana jest z maleńkich, mikroskopijnych kanalików.
Jeśli jedzenie lub wdychane powietrze ma kontakt z zębiną, może również mieć kontakt z nerwem zęba poprzez kanaliki zębiny. Pokarmy gorące, zimne, słodkie lub kwaśne mogą drażnić nerwy, które z kolei wysyłają impulsy bólowe do mózgu.

 

 

Objawy nadwrażliwości zębiny

 

 

Osoby z nadwrażliwością zębów (bo tak potocznie nazywa się nadwrażliwość zębiny) skarżą się na krótkotrwały ostry ból w momencie kontaktu zęba z gorącym, zimnym, słodkim lub kwaśnym jedzeniem czy napojem, podczas szczotkowania zębów lub wdychania zimnego powietrza ustami.
Nadwrażliwość zębiny nie jest groźna, ale powoduje dyskomfort. Osoby z nadwrażliwością mają tendencję do skracania czasu mycia zębów, co jedynie zaostrza przyczyny nadwrażliwości.

 

 

Dlaczego zęby stają się wrażliwe?

 

 

Niedostateczna higiena jamy ustnej

 

 

Zaniedbanie higieny zębów i dziąseł prowadzi do odkładania się płytki nazębnej, w której rozwijają się i namnażają bakterie. Prowadzi to do cofania się dziąseł (poprzez odkładanie się kamienia nazębnego w przestrzeni między dziąsłem a zębem), tworząc dodatkowo warunki narażające szkliwo na niekorzystne działania kwasów wytwarzanych przez wspomniane bakterie. W efekcie zębina jest narażona na bezpośredni kontakt z jedzeniem.

 

 

Cofające się dziąsła

 

 

W miarę rozwoju płytki nazębnej między dziąsłami a zębami odkłada się kamień. Może być on przyczyną miejscowych zakażeń i zapaleń, przy czym stan ten można niekiedy pogorszyć agresywnie szczotkując zęby. Wszystko to prowadzi do cofania się dziąseł, odsłaniania szyjek zębowych i zębiny.

 

 

Warstwa szkliwa

 

 

Zębina widocznej części zęba narażona jest na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, gdy nie chroni jej warstwa szkliwa. Może do tego dojść w przypadku uszkodzenia szkliwa w wyniku jego starcia, uderzenia lub działania substancji kwaśnych. Winowajcą mogą być potrawy i napoje (napoje gazowane, wino, soki cytrusowe, marynaty itp.) lub bakterie w płytce nazębnej (gdzie może również rozwijać się próchnica). Przyczyną może być też choroba refluksowa przełyku (cofanie się kwaśnej treści żołądka do przełyku).
Osoby, które w nocy zgrzytają zębami (przypadłość ta nazywana jest bruksizmem) mogą również uszkadzać szkliwo swoich zębów, co prowadzi z kolei do nadwrażliwości zębiny.

 

 

Jak można łagodzić nadwrażliwość zębiny?

 

 

Łagodna ochrona

 

 

Higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie. Ważne jest jednak również, aby łagodnie traktować szkliwo i dziąsła. Lepiej używać miękkiej szczoteczki, a pasty o zwiększonym działaniu ściernym (np. wybielające) stosować jedynie przez krótki czas.
Najlepiej również szczotkować zęby, ustawiając włókna włosia po kątem 45 stopni względem dziąseł i wykonywać ruchy w kierunku od dziąseł do korony zęba.

 

 

Fluor wzmacnia szkliwo

 

 

Szkliwo wchłania sole fluoru, dzięki czemu staje się bardziej odporne na kontakt z kwasami. Używanie pasty z fluorem, najlepiej uzupełnione o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej lub żelu, również zawierających fluor, pomaga chronić zębinę i wzmacniać szkliwo zębowe.

 

 

Idealna higiena jamy ustnej pomaga zwalczać płytkę nazębną i kamień

 

 

Wszelkie techniki higieny jamy ustnej (regularne szczotkowanie, stosowanie nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej, używanie płynu do płukania jamy ustnej zawierającego fluor lub o właściwościach oczyszczających) pomaga zachować zdrowe dziąsła, a tym samym ogranicza ich cofanie. Zębina szyjek zębowych jest chroniona przez dziąsła, a szkliwa nie uszkadza działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie.

 

 

Jak można zaradzić nadwrażliwości zębów?

 

 

1. Myj zęby codziennie pastą do wrażliwych zębów

 

 

Na rynku istnieją pasty opracowane specjalnie z myślą o wrażliwych zębach. Zawierają one zarówno standardowe substancje czyszczące, jak i związki zamykające kanaliki zębiny narażonej na kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Tego typu pasty zawierają również sole fluoru (np. związek Fluorinol© w paście ELGYDIUM Sensitive), dzięki czemu pomagają zremineralizować szkliwo i chronić je przed szkodliwym działaniem kwasów.

 

 

2. Wybierz możliwie miękką szczoteczkę do zębów

 

 

Niektóre szczoteczki do zębów szczególnie nadają się do czyszczenia zębów wrażliwych. Ich wyjątkowo miękkie włosie czyści zęby, nie uszkadzając szkliwa ani dziąseł. Szczoteczka ELGYDIUM Clinic 15/100 wyposażona jest w niezwykle miękkie włosie wykonane z substancji Tynex© (wytrzymałego nylonu do zastosowań higienicznych), o zaokrąglonych końcówkach.

 

 

3. Płyny do płukania jamy ustnej lub żele wzmacniające szkliwo dzięki zawartości fluoru

 

 

Fluoryzujące działanie pasty do zębów można wzmocnić, stosując płyny do płukania jamy ustnej oraz żel stomatologiczny.

 

 

4. Nić dentystyczna – precyzja czyszczenia

 

 

Aby uzupełnić działanie pasty i szczotkowania zaleca się czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z wykorzystaniem nici dentystycznej. Nić zawierająca fluor, np. ELGYDIUM CLINIC nić z fluorem, to idealna propozycja dla osób ciepiących z powodu nadwrażliwości zębiny.

 

 

5. W celu indywidualnego dobrania leczenia skontaktuj się ze swoim stomatologiem

 

 

Osobom cierpiącym na nadwrażliwość zębów dentysta może zalecić lakierowanie zębów, mające na celu ochronę zębiny. Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 6 miesięcy.
Innym sposobem ochrony zębiny jest zastosowanie kompozytu w miejscach utraty szkliwa lub rekonstrukcja dziąsła w celu jej przykrycia (zarówno w postaci przeszczepu, jak i uzupełnienia istniejących dziąseł substytutem).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrażliwe zęby

Przy wrażliwych zębach konieczna jest delikatność w regularnej higienie jamy ustnej, tak by chronić szkliwo przed mechanicznym starciem jak również przed kwasami produkowanymi przez płytkę nazębną.

Zobacz program
 1. 1

  Łagodna pasta do ochrony szkliwa

  Elgydium pasta sensitive

  Pasty do zębów

  ELGYDIUM- KOSMETYKI

 2. 2

  Ultra-miękkaszczoteczka do zębów

  Elgydium Clinic Soft

  Szczoteczki do zębów

  ELGYDIUM CLINIC- AKCESORIA

 3. 3

  Nić dentystyczna z fluorem

  Nić dentystyczna

  ELGYDIUM CLINIC- AKCESORIA