facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Wrażliwe dziąsła: znak ostrzegawczy

Wiele osób cierpi z powodu nadwrażliwości bądź krwawienia z dziąseł. Objawy te mogą świadczyć o zapaleniu lub zakażeniu, które mogą objąć także tkanki unieruchamiające ząb. Nie wolno ich lekceważyć. Jest to doskonała okazja, aby wybrać się do stomatologa.

Problem wrażliwych dziąseł

 

Wrażliwość dziąseł to powszechny problem zdrowotny.

 

 

Wiele osób w różnym wieku cierpi na problemy z dziąsłami, a większość z nich nie jest nawet tego świadoma. Dzieje się tak dlatego, że problemy te narastają powoli i długo nie dają żadnych objawów.
Po zdiagnozowaniu osoby te często przypominają sobie jednak sytuacje, w których odczuwały nadwrażliwość dziąseł, bądź obserwowały nawet okazjonalne lekkie krwawienia.

 

 

Wrażliwe dziąsła – dyskomfort, którego nie należy lekceważyć

 

 

Nadwrażliwość dziąseł najczęściej wiąże się ze stanem zapalnym (zapalenie dziąseł). Objawia się ono obrzękiem, ciemnoróżowym lub wręcz czerwonym zabarwieniem, lekkim krwawieniem, a niekiedy nieprzyjemnym zapachem z ust. Utrudnia to szczotkowanie zębów i przeżuwanie pokarmów.
Wrażliwość dziąseł bez wyraźnej przyczyny (takiej jak np. gorące jedzenie, urazy przy myciu zębów, afty czy zjedzenie czegoś twardego), powinna stanowić sygnał alarmowy. Może być to oznaka poważniejszych uszkodzeń. Zdrowe dziąsła są różowe i nie krwawią pod wpływem lekkiego dotknięcia.

 

 

Powikłania nadwrażliwości dziąseł

 

 

Zapalenie dziąseł, które często stanowi przyczynę ich nadwrażliwości, może rozwinąć się w parodontozę, zakażenie tkanek łączących zęby z kością szczęki i żuchwy. W takiej sytuacji należy niezwłocznie podjąć leczenie. Zapalenie dziąseł można wyleczyć, natomiast skutki parodontozy są nieodwracalne. Uszkodzeń tkanek unieruchamiających ząb nigdy nie da się w pełni odwrócić, choć stomatologia poczyniła w tym zakresie wielkie postępy.

 

 

Przyczyna wrażliwości dziąseł

 

 

Płytka nazębna a wrażliwość dziąseł

 

 

W zdecydowanej większości przypadków nadwrażliwość dziąseł wynika z jakiegoś głębszego problemu. Zapalenie dziąseł jest reakcją na odkładającą się płytkę nazębną, warstwę bakterii, która odkłada się na zębach i w przestrzeniach między zębami a dziąsłami.
Nieusuwana płytka nazębna twardnieje i tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi różnorodnych bakterii, których nie może usunąć szczoteczka. Osady te najczęściej kumulują się przy podstawie zęba (w miejscu, gdzie ząb wchodzi pod dziąsło), czyli tam, gdzie powierzchnia zęba nie ma kontaktu ani z językiem, ani z policzkami, ponadto w przestrzeniach międzyzębowych, a także wokół protez zębowych i aparatów ortodontycznych.
Przy niedostatecznej higienie bakterie namnażające się w płytce nazębnej wywołują reakcję układu odpornościowego w dziąsłach, a mianowicie ich zapalenie.

 

 

Tytoń, alkohol a wrażliwość dziąseł

 

 

Palenie i nadmierne spożywanie napojów alkoholowych mogą nasilać problem odkładania się płytki nazębnej i kamienia, ponieważ mogą prowadzić do wysuszenia jamy ustnej i naruszać delikatną równowagę jej flory bakteryjnej.

 

 

Wahania hormonalne a wrażliwość dziąseł

 

 

Brak równowagi hormonalnej jest jednym z czynników mogących wzmagać problem odkładania się kamienia i płytki nazębnej, a przez to powodować nadwrażliwość dziąseł. Szczególnie często dzieje się tak u kobiet w ciąży, a także u niektórych kobiet w dniach poprzedzających owulację.

 

 

Inne przyczyny nadwrażliwości zębów

 

 

Niektóre choroby i ich leczenie mogą przyczyniać się do nadwrażliwości zębów, np. poprzez wysuszanie jamy ustnej. Ma to miejsce np. w przypadku wielu terapii antynowotworowych.
Źle dopasowana proteza czy aparat ortodontyczny również mogą być przyczyną bólu dziąseł.

 

 

Czym jest potencjał dziąseł?

 

 

Dziąsła się starzeją

 

 

Każdego z nas charakteryzuje pewien potencjał dziąseł – uogólniony potencjał dziąseł do zachowania zdrowia. Osiąga on swoje maksimum w pierwszych latach życia i może, w najlepszym wypadku, być utrzymywany na tym poziomie.
Przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, wraz z wiekiem stan dziąseł może się pogarszać. Jeśli rozwinie się parodontoza, może prowadzić do utraty zębów.

 

 

Unikanie nieodwracalnych zmian w dziąsłach

 

 

Naruszenie potencjału dziąseł jest nieodwracalne. Nieleczona parodontoza trwale narusza potencjał dziąseł. Należy zatem go chronić poprzez działania profilaktyczne i odpowiednią pielęgnację. Aby zachować potencjał dziąseł, wystarczą proste lecz systematycznie wykonywane czynności wspomagane korzystaniem z odpowiednich przyborów i produktów.

 

 

Jak zachować potencjał dziąseł?

 

 

1. Staranne szczotkowanie i odpowiednia higiena przestrzeni międzyzębowych

 

 

Najlepszym sposobem ochrony dziąseł jest ograniczanie rozwoju płytki nazębnej poprzez:

 

 

 • mycie zębów dwa razy dziennie;
 • czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną lub szczoteczką międzyzębową – raz dziennie;
 • codzienne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, który dociera w miejsca, w które nie są w stanie dotrzeć ani szczoteczki międzyzębowe, ani nici.

 

 

Z dziąsłami należy obchodzić się ostrożnie, aby ich nie uszkodzić.

 

 

2. Wybierz  miękką szczoteczkę do zębów

 

 

Niektóre szczoteczki zaprojektowano specjalnie z myślą o tym, by były łagodne dla dziąseł. Należą do nich np. szczoteczka ELGYDIUM CLINIC 15/100 która ma wyjątkowo delikatne włosie, które jest jednak w stanie usuwać płytkę nazębną.

 

 

3. Nić dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe i płyn do płukania jamy ustnej

 

 

Aby usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych, można skorzystać ze szczoteczek do czyszczenia tych przestrzeni, nici dentystycznej, np. ELGYDIUM CLINIC nić dentystyczna z chlorheksydyną, a następnie przepłukać usta mentolowym płynem, np. ELUDRILCARE płynem do płukania jamy ustnej Anti-plaque, aby ukoić wrażliwe dziąsła i uzupełnić higienę jamy ustnej w przestrzeniach, do których nie można dotrzeć szczoteczką ani nicią.

 

 

4. Żele stomatologiczne

 

 

Żele stomatologiczne są mniej agresywne dla szkliwa i dziąseł. Takim produktem jest ELGYDIUM Sensitive pasta do zębów w postaci żelu, zawierająca fluor wzmacniający szkliwo i przeciwdziałający płytce nazębnej.

 

 

5. Regularne wizyty u stomatologa

 

 

Tylko stomatolog lub higienistka stomatologiczna może usunąć kamień nazębny. Bardzo ważne jest, aby odbywać wizyty co najmniej dwa razy w roku lub kiedy wystąpią pierwsze oznaki zapalenia dziąseł. Dentysta będzie mógł również zmierzyć odległość od krawędzi dziąsła do miejsca przyczepu zęba i ewentualnie stwierdzić oznaki parodontozy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrażliwe dziąsła

Wrażliwe dziąsła wymagają delikatnej pielęgnacji i nieskazitelnej higieny jamy ustnej, aby uniknąć próchnicy zębów. Dowiedz się, jak dbać o dziąsła podczas walki z bakteriami, które powodują powstawanie płytki nazębnej.

Zobacz program
 1. 1

  Pasta do zębówna wrażliwe dziąsła

  pasta na podrażnione dziąsła

  Pasty do zębów

  ELGYDIUM- KOSMETYKI

 2. 2

  Ultra miękkaszczoteczka

  Elgydium Clinic Soft

  Szczoteczki do zębów

  ELGYDIUM CLINIC- AKCESORIA

 3. 3

  Nić dentystyczna z chlorheksydyną

  Nić dentystyczna

  ELGYDIUM CLINIC- AKCESORIA