facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Leczenie urazów spowodowanych przez wyjmowane protezy

Wyjmowane protezy oczywiście cały czas podlegają ulepszeniom, mogą jednak być przyczyną drobnych urazów. Choć nie są to poważne problemy, mogą być przykre a nawet bolesne. Na szczęście w dzisiejszych czasach łatwo im zapobiegać lub łagodzić ich skutki.

Niezwłocznie skontaktuj się ze stomatologiem


Brzegi wyjmowanych protez wykonane są z twardej żywicy, która uciska dziąsła i może niekiedy powodować niewielkie skaleczenia. Najczęściej dzieje się tak, gdy proteza jest nowa lub gdy stara proteza jest źle dopasowana.
Należy reagować niezwłocznie przy pierwszym pojawieniu się bólu, ponieważ dyskomfort utrudnia przyzwyczajenie się do stosowanie protez. Im szybciej usunięta zostanie przyczyna bólu, tym szybciej uda się wyleczyć urazy.
Te drobne urazy mogą również wskazywać na zmianę stanu jamy ustnej i zębów, która może wywołać napięcie fizyczne lub psychologiczne i negatywnie wpłynąć na jakość życia.


Łagodzenie bólu, zapobieganie infekcjom i wspomaganie gojenia


Pasty do dziąseł, nakładane szczoteczką lub wmasowywane, mogą uśmierzyć ból i wyleczyć dziąsła. Pasty te można stosować w połączeniu z płynem do płukania jamy ustnej.
Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej jest wysoce zalecane, szczególnie w trudno dostępnych miejscach.
Na rynku istnieją także żele lecznicze do miejscowego stosowania, które nie tylko łagodzą dyskomfort wywołany noszeniem protez, ale także pomagają szybciej się do nich przyzwyczaić, ponieważ zmniejszają podrażnienia wywoływane przez protezy. Żel tworzy także warstwę ochronną na powierzchni dziąseł.
Elugel to tego typu żel. Jest to żel pierwszego kontaktu w jamie ustnej. Działa miejscowo poprzez wysokie stężenie chlorheksydyny 0,2%. Elugel działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicowo. Zmniejsza nasilenie objawów stoamtopatii protetycznej.