facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Jak poradzić sobie z problemem suchości w ustach?

Niekiedy ilość wydzielanej śliny nie wystarcza, aby nawilżyć jamę ustną, co prowadzi do problemów z zębami bądź dziąsłami, może być przyczyną nieświeżego oddechu, a nawet utrudniać jedzenie. Istnieją sposoby radzenia sobie z tym dyskomfortem, szczególnie często dotykającym osoby starsze.

Skutki kserostomii

 

Objawy suchości w ustach

 

 

Suchość w ustach (zwana również kserostomią) to problem wynikający z niedostatecznego wydzielania śliny (hiposaliwacji lub asjalii, w przypadku gdy ślina w ogóle nie jest wydzielana). Objawia się ona uczuciem kleistości w ustach, suchością gardła, pieczeniem lub niewielkim bólem.
Może utrudniać przeżuwanie pokarmów i uniemożliwiać noszenie protez. Bliscy osób cierpiących na tę przypadłość potwierdzą, że osoby te mają nieświeży oddech.

 

 

Powikłania suchości w ustach

 

 

Brak śliny sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej, co zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł, próchnicy i innych infekcji w jamie ustnej, w szczególności u palaczy.
U osób starszych suchość w ustach może prowadzić do niedożywienia, utraty masy ciała i ogólnego osłabienia. Oprócz trudności z przeżuwaniem, kserostomia zwykle upośledza zmysł smaku, co dodatkowo sprzyja przyjmowaniu niedostatecznej ilości pokarmów.

 

 

Co jest przyczyną suchości w ustach?

 

 

Kserostomia jest bardziej rozpowszechniona u osób starszych

 

 

Starsze osoby często cierpią z powodu suchości w ustach, jako że wydzielanie śliny zwykle zmniejsza się wraz z wiekiem. Ponadto osoby starsze często przyjmują wiele różnych leków ze względu na przewlekłe choroby, a ich skutkiem ubocznym może być również zmniejszone wydzielanie śliny.
Wreszcie, niektóre choroby dotyczące głównie osób starszych, mogą również być przyczyną zmniejszenia wydzielania śliny (bezpośrednio lub ze względu na przyjmowane leki), np.: choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, udary i niewydolność serca.

 

 

Choroby, które mogą wywołać suchość w ustach

 

 

Niektóre choroby mogą być przyczyną zmniejszonego wydzielania śliny, a w niektórych przypadkach również łez. Są to w szczególności choroby autoimmunologiczne, np. zespół Sjögrena, kiedy to uszkodzeniu ulegają ślinianki i gruczoły łzowe.
Choroby prowadzące do długotrwałej niedrożności nosa (np. całoroczny nieżyt nosa) zmuszają chorego do oddychania ustami, co prowadzi do uczucia suchości w ustach.
Wreszcie, do przesuszenia jamy ustnej mogą prowadzić choroby wywołujące odwodnienie, np. te przebiegające z wysoką temperaturą lub biegunką.

 

 

Leki, które mogą wywołać suchość w ustach

 

 

Skutkiem ubocznym stosowania wielu leków jest zmniejszone wydzielanie śliny. Do grupy tej należą leki stosowane u osób cierpiących na stany lękowe, depresję bądź psychozę, a także leki przeciwalergiczne, stosowane w przeziębieniach, przeciwbólowe, stosowane w chorobach serca i przy nadciśnieniu. Aby dowiedzieć się, czy dany lek może powodować suchość w ustach, należy zapoznać się z ulotką informacyjną lub zapytać farmaceutę.
Pacjenci onkologiczni poddawani radioterapii często skarżą się na kserostomię, szczególności wówczas, gdy leczony guz znajduje się w pobliżu ślinianek. Niektóre leki stosowane w chemioterapii nowotworów mogą również wywoływać uczucie suchości w ustach.

 

 

Inne przyczyny suchości w ustach

 

 

Oprócz wieku, chorób i leków istnieją również inne czynniki mogące skutkować suchością w ustach. Najbardziej powszechną jest używanie tytoniu, który oprócz tego, że jest przyczyną nieświeżego oddechu, może powodować zapalenie ślinianek.
Chroniczny stres może również skutkować suchością w ustach.

 

 

W jaki sposób łagodzić problem suchości w ustach?

 

 

1. Pij dużo wody, aby uniknąć suchości w ustach

 

 

Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia organizmu powinno być pierwszym nawykiem, jaki należy wyrobić, by uniknąć suchości w ustach i utrzymywać odpowiednie nawilżenie błony śluzowej jamy ustnej.
Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie, spożywaj też wystarczającą ilość warzyw i owoców. Dobrym pomysłem jest noszenie przy sobie małej butelki z wodą mineralną.
Jeśli podczas snu oddychasz przez usta, używaj w sypialni nawilżacza powietrza.

 

 

2. Stosuj substytut śliny

 

 

Substytuty śliny są to produkty mające na celu zastąpienie śliny i utrzymanie nawilżenia jamy ustnej na dłużej. Większość dostępnych produktów ma postać sprayu, który należy stosować kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami producenta.

 

 

3. Stymulowanie wydzielania śliny

 

 

Istnieje wiele sposobów stymulowania wydzielania śliny, np. ssanie kwaśnych cukierków, rzucie gumy (najlepiej bezcukrowej) lub chrupanie owoców i warzyw.
Istnieją również leki mające na celu zwiększanie produkcji śliny, jednak wykazują one działania niepożądane, co ogranicza możliwość ich stosowania. Poradź się w tej sprawie lekarza lub dentysty.

 

 

4. Unikaj odwadniających napojów

 

 

Aby ukoić suchość w ustach, należy często pić. Należy jednak uważać, ponieważ napoje zawierające kofeinę czy alkohol mają działanie moczopędne, wzmagają więc odwodnienie. Nie nadużywaj kawy, herbaty, napojów typu cola, napojów energetycznych i wszelkich napojów alkoholowych.

 

 

5. Rzuć palenie, by zadbać o zdrowie jamy ustnej

 

 

Jeśli cierpisz na suchość w ustach, rzucenie palenia ma kluczowe znaczenie z co najmniej dwóch powodów – aby przywrócić wystarczający poziom wydzielania śliny, ale także by zapobiegać problemom dotyczącym zębów i dziąseł. Poradź się swojego lekarza – pomoże Ci on definitywnie rozstać się z nałogiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdzie znaleźć aptekę?