facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

#czytajwdomu: Zdrowy Uśmiech

Opublikowano 15/09/2022

#CZYTAJWDOMU: ZDROWY UŚMIECH

Autor: lek. dent. Natalia Stefanik

 

W trosce o Twój zdrowy uśmiech!

 

W całym dzisiejszym ogólnoświatowym szaleństwie bardzo często zapominamy o sobie. Żyjemy w biegu, bez chwili odpoczynku, nie dbamy o nasze ciało, ani ducha. Wiosna to jednak idealny czas na odrobinę egoizmu – skupienie się na własnym zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym! Myśląc o SOBIE, warto poświęcić choćby małą chwilę naszym zębom i dziąsłom. Uśmiechnąć się do lustra i zapytać: jak się macie? Czy wystarczająco o was dbam? Nic was nie boli? Może stęskniliście się za SPA u dentysty? Szybkie tempo życia, wszechobecny stres, praca do późna, nieregularne spożywanie posiłków, ogólnodostępne (nie do końca zdrowe) przekąski, wieczny brak czasu – teraźniejszość, bądźmy szczerzy, nie ułatwia nam zadbania o naszą jamę ustną tak, jak na to zasługuje.

 

Najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia dziąseł jest płytka bakteryjna. Jest ona miękką, lepką, najczęściej o białym zabarwieniu mazią stworzoną m.in. z bakterii i spożytego pokarmu, która nieustannie tworzy się na zębach i otaczających je dziąsłach. Jeżeli płytka ta nie jest usuwana poprzeć codzienne zabiegi higienizacyjne (m.in. szczotkowanie, nitkowanie zębów, płukanie jamy ustnej), bakterie w niej zawarte wytwarzają toksyny, które mogą wywoływać stan zapalny dziąseł. To wczesne stadium choroby dziąseł jest jeszcze odwracalne, ponieważ tkanka kostna i łączna, które utrzymują zęby w zębodole nie są póki co zajęte procesem zapalnym. Nieleczone zapalenie dziąseł może jednak przejść w zapalenie przyzębia, czyli powszechnie znaną paradontozę. Dlatego skupienie się NA SOBIE – na codziennej higienie jamy ustnej – jest tak ważne w profilaktyce chorób dziąseł i przyzębia! Sukces leczenia stomatologicznego zależy od współpracy pacjenta z lekarzem dentystą – jeżeli nie zadbasz w domu o swoją jamę ustną poprzez odpowiednią higienę oraz dietę – każde leczenie będzie niestety nieefektywne, a Twój uśmiech niesatysfakcjonujący. Jeżeli myślisz, że walka z płytką bakteryjną jest trudna – nic bardziej mylnego. Przekonaj się, że kilka prostych kroków dzieli Cię od zdrowego, pięknego uśmiechu!

 

Ważne! Nieodpowiednia higiena jamy ustnej jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie zapalenia dziąseł. Do innych czynników predysponujących do rozwoju tej choroby zaliczamy m.in.: niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, białaczka), zmiany hormonalne (w okresie dojrzewania, ciąży, menstruacji lub menopauzy), niedożywienie i niedobory witaminowe (w tym niedobory witaminy C), obciążenia genetyczne, palenie lub żucie tytoniu, a niekiedy i przyjmowanie niektórych leków. Zapalenie dziąseł może ponadto towarzyszyć zakażeniom bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym.

 

Przyjrzyj się swoim zębom i dziąsłom – zrób „rachunek sumienia”. Jeżeli rozpoznasz u siebie któryś z wymienionych objawów: krwawienie dziąseł, ich obrzęk, zaczerwienienie, wrażliwość, wysięk ropny, ruchomość/migrację zębów lub nieprzyjemny zapach z ust – koniecznie odwiedź gabinet stomatologiczny!

 

1. Szczotkuj sumiennie zęby!

O szczotkowaniu zębów wiemy wszyscy, a jednak wielu z nas ma z tą czynnością wiele problemów. Szczotkowanie należy wykonywać regularnie, co najmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym głównym posiłku. Czynność ta powinna zajmować minimum 2 minuty szczoteczką elektryczną lub 3 minuty szczoteczką manualną. Jeżeli dziąsła krwawią podczas szczotkowania to NIE znak, że należy zaniechać tej czynności! Rezygnacja ze szczotkowania zębów wciąga nas w błędne koło: stan zapalny nasila się w wyniku działania płytki, tym samym krwawienie powiększa się, nie domywamy zębów, stan zapalny dalej trwa, a dodatkowo z czasem dochodzi do rozwoju próchnicy! Ważne jest, aby pamiętać, że przewlekłe krwawienie przy szczotkowaniu jest wskazaniem do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nie ma jednej najlepszej metody szczotkowania zębów, która będzie odpowiednia dla nas wszystkich – po dobór właściwej techniki należy wybrać się do swojego lekarza dentysty lub higienistki stomatologicznej. W przypadku trudności z utrzymaniem odpowiedniej higieny, odpowiednią pastą, która będzie przeciwdziałać odkładaniu się płytki oraz kamienia nazębnego będzie np. ELGYDIUM Anti-Plaque – warto ją wypróbować i zobaczyć, jak „gładkie” są zęby po jej użyciu.

 

Jeżeli nie wiesz, czy Twoje zęby zostały prawidłowo umyte wypróbuj pastę ELGYDIUM Edukacyjną barwiącą płytkę nazębną. Podczas szczotkowania zębów tą pastą, płytka nazębna zostaje wybarwiona na zielono, a tym samym ujawnione zostają miejsca, które wymagają doczyszczenia.

 

2. Nie zapominaj o higienie przestrzeni międzyzębowych!

Higiena przestrzeni pomiędzy zębami jest wyjątkowo zaniedbywana przez pacjentów. Szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do tych trudno dostępnych miejsc, co sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej, a z czasem powstawaniu stanu zapalnego dziąseł i próchnicy. Stanom tym zapobiegać można poprzez stosowanie minimum raz dziennie: nici i taśm dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych oraz irygatorów. Odpowiednią nicią dentystyczną po szczotkowaniu zębów jest np. ELGYDIUM Clinic z chlorheksydyną czarna – jej kolor pozwoli na uwidocznienie płytki bakteryjnej, a zawarta w niej chlorheksydyna będzie przeciwdziałała jej powstawaniu. Do szerszych przestrzeni międzyzębowych sprawdzą się szczoteczki międzyzębowe np. ELGYDIUM Clinic Trio Compact 012 – zaletą tego produktu są 3 szczoteczki o różnych wielkościach zawarte w jednym uchwycie – ważne, aby pamiętać, że rozmiarów szczoteczek jest wiele i należy je dobrać indywidualnie. Nauka higieny przestrzeni międzyzębowych wymaga czasu – z początku nie będzie łatwo, ale wysiłki nie pójdą na marne!

 

3. Stosuj płukanki do jamy ustnej!

W celu dopieszczenia codziennej higieny jamy ustnej zaleca się stosowanie płynów do jej płukania. Profesjonalna płukanka z chlorheksydyną i chlorkiem cetylpirydyny EludrilCARE doskonale przeciwdziała odkładaniu się płytki nazębnej, dodatkowo działa odkażająco, jak i łagodząco – zapewnia tym samym znakomitą ochronę naszym zębom, jak i dziąsłom przed działaniem toksycznych produktów bakterii.

 

4. Utrzymuj zdrową dietę!

Zbilansowana, zdrowa dieta jest podstawą naszego ogólnego zdrowia, jak i zdrowia naszej jamy ustnej! Pokarmy bogate w wapń (warzywa liściaste, przetwory mleczne) i witaminę C (nać pietruszki, cytrusy), włókniste i chrupiące (marchew, jabłko), probiotyczne (jogurty, kiszonki), bogate w tłuszcze (orzechy, awokado) – wspomagają utrzymanie naszych zębów i dziąseł w świetnym stanie. Wysoko przetworzona, bogata w cukry żywność, w tym gęste, kleiste pokarmy oraz wysoko słodzone gazowane napoje sprzyjają gromadzeniu się płytki nazębnej – szczególnie, kiedy często po nie sięgamy! Taki styl odżywiania jest najzwyczajniej w świecie niezdrowy, a produkty te powinny zostać wyeliminowane z codziennej diety.

 

6. Pamiętaj o SPA dla Twoich zębów i dziąseł!

Profesjonalne wizyty higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym zalecane są raz na pół roku, a w przypadku pacjentów z chorobami przyzębia – w zależności od potrzeby – co 3-4 miesiące.  Wizyty te potraktuj, jako stomatologiczne SPA dla Twojej jamy ustnej. Skaling (czyli usuwanie złogów kamienia nazębnego) oraz piaskowanie pozwalają zachować dziąsła w świetnej kondycji, a zęby pełne blasku. Nie należy bagatelizować tych zabiegów, bowiem przewlekłe, nieleczone zapalenie dziąseł z czasem może przejść głębiej i stać się przyczyną zapalenia przyzębia.