facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

#czytajwdomu: Uśmiech bez próchnicy

Opublikowano 15/09/2022

#CZYTAJWDOMU: UŚMIECH BEZ PRÓCHNICY?

Autor: lek. dent. Natalia Stefanik

W trosce o Twój (piękny) uśmiech!

Wiosna bardzo często motywuje i sprzyja dobrym postanowieniom (lato tuż tuż, a więc czas zadbać o ciało i ducha). W tym wszystkim warto pamiętać o naszym uśmiechu – poświęcić mu kilka chwil i sprawić, aby odzyskał blask! Przedstawiam kilka – bardzo prostych – czynności, które możesz dodać do Twojej listy wiosennych postanowień, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem – nie tylko przez okres wakacyjny, ale przez całe życie! To przede wszystkim TWOJA praca ma znaczenie w profilaktyce próchnicy. Sukces leczenia stomatologicznego oparty jest na współpracy z pacjentem – jeżeli nie zadbasz w domu o swoją jamę ustną poprzez odpowiednią higienę oraz dietę – każde leczenie będzie niestety nieefektywne, a Twój uśmiech niesatysfakcjonujący.  Pamiętaj – walka z próchnicą jest prostsza niż myślisz – przekonaj się o tym!

 

1. Szczotkuj sumiennie zęby i dodaj czyszczenie języka do codziennej rutyny!

Szczotkowanie zębów to oczywista oczywistość – tak mogłoby się zdawać. Wielu z nas nie wie jednak, jakiej szczoteczki użyć, ile czasu poświęcić na szczotkowanie w ciągu dnia, jak szczotkować efektywnie, albo jak sprawdzić, czy zęby są już rzeczywiście czyste. Zacznijmy więc od początku. Znajdź najbardziej odpowiednią szczoteczkę dla siebie – jeżeli jesteś zwolennikiem szczoteczek manualnych wypróbuj np. szczoteczkę ELGYDIUM Diffusion dostępną w dwóch rodzajach twardości włosia: miękkiej i średniej. Ustawienie jej włosia sprzyja efektywniejszemu oczyszczaniu trudno dostępnych miejsc, dodatkowo na spodzie główki znajduje się  powierzchnia do czyszczenia języka. Dlaczego ta powierzchnia jest tak ważna? Ponieważ mamy tendencję do omijania języka podczas codziennych zabiegów higienizacyjnych – nie wiemy czym, jak i przede wszystkim dlaczego należy go czyścić. Naturalnie nierówna powierzchnia języka to idealne schronienie dla bakterii, a ich nagromadzenie jest jedną z głównych przyczyn nieświeżego oddechu. Zapamiętaj więc: język, jak i zęby należy porządnie umyć!

 

Uwaga! Szczoteczki twarde, w szczególności w połączeniu ze zbyt mocnym "szorowaniem", mogą przyczyniać się do mechanicznych uszkodzeń szkliwa i dziąseł! Starte szkliwo, nadwrażliwość, podrażnione dziąsła, recesje dziąsłowe – to objawy, które należy skonsultować ze swoim lekarzem dentystą .

 

Jak zadbać o naszą szczoteczkę? Szczoteczkę do zębów należy wymieniać regularnie – co 2-3 miesiące lub częściej, gdy zauważymy ślady zużycia/uszkodzenia jej włosia. Zużyte, uszkodzone włókna nie pozwalają na dokładne oczyszczenie powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych, a także mogą być przyczyną bolesnych uszkodzeń dziąsła.  Dodatkowo szczoteczkę należy wymienić po przebytej chorobie. Ważne jest aby pamiętać, że szczoteczki są rezerwuarem bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów – należy codziennie dbać o ich higienę: dokładnie wypłukać po każdym myciu i pozwolić na wyschnięcie poprzez trzymanie ich główką „do góry”. Każdy musi mieć swoją prywatną szczoteczkę – nie wolno się nią dzielić!

             

Skoro wiemy już, co z tą szczoteczką, przejdźmy do samego szczotkowania zębów. Czynność ta powinna zajmować około 2 minut szczoteczką elektryczną lub 3 minut szczoteczką manualną. Zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku głównym. Ważne jest, aby pamiętać, że po kwaśnych potrawach lub napojach (np. woda z cytryną, sok pomarańczowy, słodki napój gazowany) należy odczekać ze szczotkowaniem minimum 30 minut. Jeżeli chodzi o metody szczotkowania, nie ma jednej najlepszej, która będzie odpowiednia dla wszystkich. Celem doboru prawidłowej i odpowiedniej dla Ciebie techniki szczotkowania należy wybrać się do swojego lekarza dentysty lub higienistki stomatologicznej. W przypadku past do zębów, badania wykazują, że szczotkowanie zębów fluorkowaną pastą 2 razy dziennie ma istotny wpływ na zmniejszenie podatności na próchnicę. Odpowiednią pastą będzie np. ELGYDIUM Przeciwpróchnicowa pasta do zębów zawierająca w sobie oryginalne związki chemiczne wzmacniające szkliwo.

 

2. Nie zapominaj o przestrzeniach pomiędzy zębami!

Nić dentystyczna dociera do tych części jamy ustnej, do których nie może dotrzeć szczoteczka do zębów i gdzie łatwo gromadzi się płytka nazębna – między zębami i poniżej linii dziąseł. To właśnie tutaj najczęściej rozpoczynają się stany zapalne tkanek przyzębia i próchnica - dlatego tak ważne jest oczyszczanie tych trudnych okolic. Stosowanie nici dentystycznych po szczotkowaniu zębów, np. ELGYDIUM Clinic z fluorem  pozwoli nam przeciwdziałać tym patologicznym stanom!

 

3.Stosuj płukanki do jamy ustnej!

Doskonałym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest stosowanie płynów do jej płukania. Profesjonalna płukanka z chlorheksydyną i chlorkiem cetylpirydyny EludrilCARE doskonale przeciwdziała odkładaniu się płytki nazębnej, a tym samym chroni nasze zęby, jak i dziąsła przed działaniem toksycznych produktów bakterii.

 

4.Sprawdź się! Czy aby na pewno idzie Ci tak dobrze? Bardzo często zastanawiamy się, czy nasze zęby są dobrze umyte lub błędnie zakładamy, że rzeczywiście są poprawnie umyte. Z pomocą przychodzi pasta ELGYDIUM Edukacyjna barwiąca płytkę nazbną. Podczas szczotkowania zębów tą pastą, płytka nazębna zostaje wybarwiona na zielono, a tym samym ujawnione zostają miejsca, które wymagają doczyszczenia. Wybarwienie płytki ukazuje nieefektywność naszego szczotkowania, uczy poprawności stosowanej techniki szczotkowania, a dodatkowo pełni formę samokontroli, co ostatecznie przyczynia się do zdrowego i pięknego uśmiechu.

 

5. Utrzymuj zdrową dietę!

Zbilansowana, zdrowa dieta jest podstawą naszego ogólnego zdrowia, jak i zdrowia naszych zębów! Pokarmy bogate w wapń (warzywa liściaste), włókniste i chrupiące (marchew, jabłko), probiotyczne (jogurty, kiszonki), bogate w tłuszcze (orzechy, awokado) – mogą pomóc uchronić Twoje zęby przed rozwojem próchnicy. Natomiast wysoko przetworzone, bogate w cukry produkty są po prostu niezdrowe i powinny zostać wyeliminowane z codziennej diety. Gęste, kleiste pokarmy oraz gazowane napoje z dużą ilością cukru sprzyjają odwapnieniom i powstawaniu próchnicy – szczególnie, kiedy często po nie sięgamy! Walczyć należy także z „podjadaniem”, które zwiększa ryzyko rozwoju choroby próchnicowej.

 

6.Pamiętaj o swoim dentyście – to ważne!

Standardowo zaleca się kontrolne wizyty stomatologiczne raz na pół roku. Wizyty te pozwalają na uchwycenie problemu, gdy jest mały i wymaga minimalnej interwencji ze strony lekarza dentysty. Nie należy czekać, aż problem zacznie być widoczny i BOLESNY! Pamiętaj, profilaktyka jest zawsze tańsza i bardziej przyjemna od leczenia.