facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Próchnica: znaczenie profilaktyki

Próchnica jest najpowszechniejszym i najlepiej poznanym problemem dotyczącym zębów. Choć występowanie próchnicy nieco zmniejszyło się, odkąd rozpowszechniono pasty z fluorem, jest to jednak wciąż częsta przyczyna wizyt w gabinecie stomatologicznym, również wśród osób dorosłych. Jak zapobiegać próchnicy?

Czym jest próchnica?

 

Czym dokładnie są ubytki?

Próchnica to ubytki w zębach wyjedzone przez bakterie. Próchnica powoduje ból zębów i może zakończyć się jego zniszczeniem. Próchnica pojawia się wówczas, gdy szkliwo chroniące ząb eroduje w wyniku kontaktu z substancjami kwaśnymi wytworzonymi przez bakterie w płytce nazębnej. Dzieje się tak również wówczas, gdy korzeń zęba, który nie jest pokryty szkliwem, zostaje narażony na kontakt z kwasami w związku z cofaniem się dziąseł.

 

Jakie są oznaki próchnicy?

Pierwszym sygnałem jest zazwyczaj nadwrażliwość na kwaśne, gorące lub zimne pokarmy. Początkowo zajęty ząb reaguje tylko na ciepło i zimno, a ból jest przejściowy. Objawy te mogą jednak znacznie różnić się w zależności od osoby.
Gdy próchnica dotrze do miazgi zębowej (w centralnej części zęba), może wywołać infekcję charakteryzującą się intensywnym, pulsującym bólem.
Żółte lub brązowe przebarwienia mogą również oznaczać próchnicę.

 

Jakie są powikłania próchnicy?

Ząb objęty próchnicą sam się nie wyleczy. Bez odpowiedniego leczenia z czasem utworzy się ropień (zbiornik ropy), wywołując ból, wysoką temperaturę i obrzęk twarzy lub ust po stronie uszkodzonego zęba. Infekcja może przekształcić się w zakażenie uogólnione i stać się przyczyną poważnych problemów.
W każdym wypadku nieleczony ząb zajęty przez próchnicę stopniowo ulegnie zniszczeniu i będzie wymagał usunięcia.

 

Co jest przyczyną próchnicy?

 

Rola płytki nazębnej w powstawaniu próchnicy

 

Próchnica jest zakażeniem wywołanym przez bakterie zasiedlające jamę ustną. Bakterie przyczepiają się do zęba, tworząc płytkę nazębną – osad przywierający do szkliwa. Bakterie trawią cukry obecne w jamie ustnej i na zębach, wytwarzając przy tym kwasy, które z czasem niszczą szkliwo.
Gdy kwasy dotrą do zębiny (substancji tworzącej główną część zęba), powodują demineralizację. W powstałych ubytkach namnażają się bakterie i w ten sposób tworzy się błędne koło.

 

Rola chorób dziąseł w powstawaniu próchnicy

 

Choroby dziąseł (zapalenie dziąseł, parodontoza), dość rozpowszechnione u osób dorosłych, sprawiają, że część dziąsła chroniąca korzeń zęba cofa się. W ten sposób szyjka zębowa (miejsce, gdzie korzeń łączy się z zewnętrzną częścią zęba) zostaje narażona na kontakt z bakteriami odpowiedzialnymi za próchnicę. Korzeń i szyjka zębowa nie są chronione szkliwem, zatem kwasy wytwarzanie przez bakterie mogą szybko zaatakować zębinę i stworzyć ubytek.

 

Jak można zapobiegać próchnicy?

 

1. Codziennie kompleksowo dbaj o higienę jamy ustnej

 

W przypadku osób dorosłych ochrona zębów przed próchnicą polega przede wszystkim na:

 • przeciwdziałaniu odkładania się płytki nazębnej (warstwy bakterii, które wydzielają kwaśne substancje);
 • wzmacnianiu szkliwa i zębiny solami fluoru, dzięki czemu stają się odporniejsze na szkodliwe działanie kwasów.

Wymaga to szczotkowania zębów dwa lub trzy razy dziennie z użyciem pasty wzbogaconej fluorem oraz czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną lub szczoteczką międzyzębową.

 

2. Wybierz pastę do zębów zawierającą fluor

Fluor wzmacnia szkliwo i zębinę. Wspomaga również efekty szczotkowania, ponieważ powstrzymuje działanie bakterii w płytce nazębnej. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele past do zębów wzbogaconych fluorem o różnym stężeniu. Stężenie fluoru określa się w ppm (części na milion lub mg/kg).
Zgodnie z zaleceniami stomatologów osoby dorosłe powinny stosować pastę zawierającą 1500 ppm fluoru do codziennej higieny jamy ustnej. Niektóre fluorki, np. Fluorinol©, są szybciej wchłaniane przez szkliwo. Pasta do zębów ELGYDIUM Przeciwpróchnicowa zawiera 1500 ppm fluorku Fluorinol©, a także syliglikol, który pomaga powierzchni zębów wchłaniać fluor.
Szczotkowanie można uzupełnić stosowaniem płynu do płukania jamy ustnej, np. ELGYDIUM z fluorem.

 

3. Stosuj nić dentystyczną lub szczoteczki międzyzębowe

Przestrzenie międzyzębowe często pozostają poza zasięgiem szczoteczki. Aby usunąć zalegające tam cząstki jedzenia i płytkę nazębną, można użyć szczoteczki międzyzębowej dostosowanej do rozmiarów przestrzeni między zębami lub nici dentystycznej, dostępnej również w wersji wzbogaconej we fluor, która silniej przeciwdziała płytce nazębnej (np. nić ELGYDIUM Clinic z fluorem). Tego typu praktyka jest szczególnie zalecana osobom o odsłoniętych szyjkach zębowych.

 

4. Wybierz skuteczną szczoteczkę do zębów, która nie uszkodzi szkliwa

Aby usuwać płytkę nazębną, najlepiej wybrać szczoteczkę, która jest w stanie precyzyjnie dotrzeć w trudno dostępne miejsca, a jednocześnie jest łagodna dla szkliwa. Szczoteczki z zaokrąglonymi końcówkami włosia umieszczonego pod różnym kątem – np. z gamy ELGYDIUM Diffusion lub ELGYDIUM Anti-Plaque – szczególnie dobrze sprawdzają się w profilaktyce odkładania się płytki nazębnej.

 

5. Regularne wizyty u stomatologa

Co najmniej dwa razy w roku odwiedzaj swojego stomatologa, aby upewnić się, że płytka nazębna nie zaczyna tworzyć kamienia (i usunąć, w razie potrzeby, wszelkie złogi kamienia) oraz zidentyfikować wszelkie ewentualne zaczątki próchnicy.
Wizyta w gabinecie jest także okazją, aby dowiedzieć się więcej na temat higieny jamy ustnej oraz produktów i przyborów, które pomogą zapobiegać próchnicy.

 

Zapobieganie próchnicy u dorosłych

U osób dorosłych można zapobiegać próchnicy zębów poprzez wzmocnienie szkliwa za pomocą fluoru, a także poprzez dobrą higienę jamy ustnej, tak aby zahamować narastanie płytki nazębnej na zębach i między zębami.

Zobacz program
 1. 1

  Pasta do zębów wzmacniająca szkliwo

  Pasty do zębów

  ELGYDIUM- KOSMETYKI

 2. 2

  Szczoteczka do zębów do bardzo dokładnego czyszczenia

  Szczoteczki do zębów

  ELGYDIUM- AKCESORIA

 3. 3

  Elgydium- Ochrona szkliwa - płyn do płukania jamy ustnej z fluoremPłyn do płukania jamy ustnej

  Płyny do płukania jamy ustnej

  ELGYDIUM- KOSMETYKI

Gdzie znaleźć aptekę?