facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Walka z płytką nazębną

Płytka nazębna jest to nalot tworzący się na powierzchni zębów, szczególnie w miejscach ich styku z dziąsłami. Nagromadzenie się płytki nazębnej może być przyczyną zapalenia dziąseł, parodontozy czy próchnicy. Płytkę należy zatem usuwać codziennie, regularnie i skutecznie dbając o higienę jamy ustnej.

Czym jest płytka nazębna?

 

Płytka nazębna – cienka warstwa bakterii

 

 

Płytka nazębna jest to białawy lub żółtawy nalot tworzący się na powierzchni zębów, szczególnie w miejscach ich styku z dziąsłami. Tworzą ją białka zawarte w ślinie, resztki pokarmów i bakterie.
Choć w początkowym stadium płytka nie przylega mocno do powierzchni zębów, ma jednak tendencję do szybkiego utwardzania się i przywierania do zębów, przez co staje się trudniejsza do usunięcia podczas szczotkowania. Pozostawiona płytka nazębna zmineralizuje się i utworzy kamień nazębny.

 

 

Bakterie w jamie ustnej

 

 

Szacuje się, że w jamie ustnej żyje ok. 25 tys. rodzajów bakterii, z czego tysiąc wyłącznie na zębach. W skład tej flory wchodzą bakterie, które sprzyjają zdrowiu jamy ustnej. Wiele z nich jednak, gdy się namnożą, stają się przyczyną trzech głównych chorób zębów i dziąseł: zapalenia dziąseł, parodontozy i próchnicy. Początek rozwoju tych chorób stanowi zawsze odkładanie się płytki nazębnej.

 

 

Tworzenie się płytki nazębnej

 

 

Bezpośrednio po zakończeniu szczotkowania na powierzchni zębów tworzy się warstwa białek zawartych w ślinie (tzw. błonka nabyta). Niektóre szczepy bakterii zasiedlające jamę ustną (paciorkowce lub promieniowce) przyczepiają się do tej warstwy i zaczynają się namnażać. Następnie dołączają inne bakterie i wszystkie razem tworzą substancje organiczne, które je chronią. Z substancji tych powstaje cienka warstwa osadu na zębach, którą nazywamy płytką nazębną.

 

 

Czym różnią się: młoda płytka nazębna, dojrzała płytka nazębna i kamień nazębny?

 

 

Przez pierwsze dwa dni od utworzenia płytka nazębna nie jest twarda i można ją usunąć za pomocą szczoteczki – mowa wówczas o młodej płytce. Po 48 godzina płytka jednak twardnieje. Wówczas nazywana jest dojrzałą płytką, która zwykle ściśle przywiera do powierzchni zębów.
Jeśli zęby nie są szczotkowane, dojrzała płytka nazębna stopniowo się mineralizuje, wchłaniając sole (fosforany wapnia) ze śliny i w ten sposób przekształci się w kamień.
Pasta do zębów działa mniej skutecznie na dojrzałą płytkę, a w przypadku kamienia jest całkowicie nieskuteczna. Kamień nazębny może usunąć jedynie stomatolog.

 

 

Płytka nazębna – wróg zdrowej jamy ustnej

 

 

Powikłania płytki nazębnej

 

 

Nieusuwana płytka nazębna twardnieje i tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi różnorodnych bakterii, których nie może usunąć szczoteczka. Osady te najczęściej kumulują się przy podstawie zęba (w miejscu, gdzie ząb wchodzi pod dziąsło), czyli tam, gdzie powierzchnia zęba nie ma kontaktu ani z językiem, ani z policzkami, ponadto w przestrzeniach międzyzębowych, a także wokół protez zębowych i aparatów ortodontycznych.
Bakterie namnażające się w płytce nazębnej wydzielają kwasy wywołujące erozję szkliwa i atakujące zębinę, co w konsekwencji prowadzi do próchnicy.
Powodują one również zapalenie dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi w końcu do rozwoju parodontozy – infekcji, która niszczy tkanki mocujące zęby do dziąseł, a nawet do kości szczęki i żuchwy.

 

 

Zapalenie dziąseł: znak ostrzegawczy

 

 

W przypadku ostrego zapalenia dziąseł, stają się one czerwone, obrzęknięte i do tego stopnia tkliwe, że przeżuwanie pokarmów powoduje dyskomfort. Dziąsła krwawią przy lekkim dotyku. W poważniejszych przypadkach może dojść do wydzielania się ropy, co jest przyczyną nieświeżego oddechu. Skutki leczonego zapalenia dziąseł są odwracalne.
Zapalenie dziąseł należy traktować jako znak ostrzegawczy informujący o obecności płytki nazębnej lub kamienia. Jest to doskonała okazja, aby odwiedzić stomatologa.

 

 

Parodontoza – poważna choroba o nieodwracalnych skutkach

 

 

Tkanki unieruchamiające ząb noszą nazwę przyzębia. Zapalenie dziąseł często prowadzi również do zapalenia tkanek zwanych przyzębiem. Parodontoza niekiedy wiąże się z wydzielaniem ropy i nieświeżym oddechem. Degeneracja przyzębia w parodontozie sprawia, że zęby tracą stabilność i mogą wypadać.
Parodontoza to poważna choroba o nieodwracalnych skutkach.

 

 

Czynniki ryzyka tworzenia się płytki nazębnej

 

 

Niedostateczna higiena jamy ustnej

 

 

Główną przyczyną uporczywego odkładania się płytki nazębnej i kamienia jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej i zębów. Mycie zębów dwa razy dziennie, używanie nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej, a także uzupełnienie tych działań o płukanie jamy ustnej płynem stanowią zalecane środki profilaktyczne.

 

 

Z wiekiem płytka nazębna tworzy się szybciej

 

 

Im starsi jesteśmy, tym mniej śliny wytwarza nasz organizm i jesteśmy bardziej narażeni na odkładanie się płytki nazębnej. Osoby starsze są w związku z tym bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie produktów zawierających cukier. Niekiedy również mają problemy ze szczotkowaniem, np. ze względu na chorobę zwyrodnieniową stawów.
Ponadto wiele osób starszych przyjmuje leki, których skutkiem ubocznym może być zahamowanie wydzielania śliny, co z kolei sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej.

 

 

Indywidualne predyspozycje do odkładania się płytki nazębnej

 

 

Niektóre osoby są bardziej podatne na problem odkładania się płytki nazębnej i kamienia ze względu na charakter ich flory bakteryjnej w jamie ustnej, odczyn pH śliny czy ułożenie zębów.

 

 

Protezy i aparaty ortodontyczne a płytka nazębna

 

 

Protezy i aparaty komplikują szczotkowanie zębów, tworząc trudne w czyszczeniu kąciki i szczeliny. Osoby noszące aparaty lub protezy muszą przywiązywać dużą wagę do higieny jamy ustnej, aby uniknąć problemów związanych z odkładaniem się płytki nazębnej.

 

 

Styl życia a płytka nazębna

 

 

Palenie i nadmierne spożywanie napojów alkoholowych mogą nasilać problem odkładania się płytki nazębnej i kamienia, ponieważ mogą prowadzić do wysuszenia jamy ustnej i naruszać delikatną równowagę jej flory bakteryjnej.

 

 

Jak można zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej?

 

 

1. Staranne szczotkowanie i odpowiednia higiena przestrzeni międzyzębowych

 

 

Mycie zębów dwa razy dziennie to wciąż najlepszy sposób na uniknięcie odkładania się płytki nazębnej. Przestrzenie międzyzębowe raz dziennie należy wyczyścić nicią dentystyczną lub szczoteczką międzyzębową. Natomiast w miejsca nieosiągalne ani dla szczoteczki międzyzębowej, ani nici dotrze płyn do płukania jamy ustnej.

 

 

2. Wybierz skuteczną szczoteczkę i sprawdź, jak dobrze szczotkujesz zęby

 

 

Niektóre modele szczoteczek mają skrzyżowane włókna włosia (ustawione pod różnymi kątami), dzięki czemu jednocześnie czyszczą w wielu kierunkach. Szczoteczka ELGYDIUM Anti-plaque została zaprojektowana specjalnie z myślą o usuwaniu płytki nazębnej w najtrudniej dostępnych miejscach.
Płyny barwiące płytkę nazębną pomogą sprawdzić poziom skuteczności szczotkowania. Można zasięgnąć porady stomatologa lub farmaceuty w tej kwestii.

 

 

3. Nić dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe i płyn do płukania jamy ustnej

 

 

Aby usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych, można skorzystać ze szczoteczek do czyszczenia tych przestrzeni, nici dentystycznej, np. ELGYDIUM CLINIC nić z chlorheksydyną (biała lub czarna), a następnie przepłukać usta płynem, aby uzupełnić higienę jamy ustnej w przestrzeniach, w które nie można dotrzeć szczoteczką ani nicią.

 

 

4. Pasta wzmacniająca szkliwo

 

 

Pasta do zębów wzbogacona fluorem, np. ELGYDIUM Przeciwpróchnicowa pasta do zębów, zwiększa odporność szkliwa i zębiny na działanie substancji kwaśnych, pomaga tym samym ograniczyć rozwój bakterii w płytce nazębnej.
Stomatolog może przepisać niektórym swoim pacjentom leczniczą pastę do zębów.

 

 

5. Regularne wizyty u stomatologa

 

 

Dojrzała płytka nazębna jest trudniejsza do usunięcia za pomocą szczoteczki, a kamień nazębny może usunąć tylko stomatolog lub higienistka stomatologiczna. Bardzo ważne jest zatem, aby odbywać wizyty co najmniej dwa razy w roku lub w razie pierwszych oznak zapalenia dziąseł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ochrona przed kamieniem nazębnym

Płytka nazębna to wróg numer jeden higieny jamy ustnej. Uzbrój się do walki przeciwko bakteriom wywołującym płytkę i wybierz właściwy oręż!

Zobacz program
 1. 1

  Wysoce wydajnaszczoteczka

  Szczoteczki do zębów

  ELGYDIUM- AKCESORIA

 2. 2

  Chroni przez kamieniem nazębnymPasta do zębów

  ELGYDIUM ANTI-PLAQUE pasta

  Pasty do zębów

  ELGYDIUM- KOSMETYKI

 3. 3

  AntybakteryjnyPłyn do płukania jamy ustnej

  Eludril CARE 500 ml

  Płyny do płukania jamy ustnej

  ELUDRIL- KOSMETYKI