facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Dbanie o zęby z kserostomią

Osoby cierpiące na suchość w jamie ustnej narażają zęby i dziąsła na akumulację płytki nazębnej i wynikające z tego powikłania: próchnicę, zapalenie dziąseł, zapalenie ozębnej, nieświeży oddech itp. Jak dbać o higienę jamy ustnej bez narażenie się na pogorszenia suchości w jamie ustnej?

Walka z płytką nazębną

 

Pierwszym krokiem w zwalczaniu warstwy bakterii, która odkłada się na zębach i dziąsłach (płytka nazębna), jest regularne mycie zębów (po każdym posiłku) z zastosowaniem odpowiedniej pasty i szczoteczki, a także korzystanie z nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej w celu oczyszczania przestrzeni między zębami, oraz korzystanie z płynu do płukania jamy ustnej.

 

 

Wybierz możliwie miękką szczoteczkę do zębów

 

 

Aby uniknąć uszkodzeń dziąseł i śluzówki jamy ustnej podczas mycia zębów, najlepiej używać szczoteczki z miękkim włosiem o zaokrąglonych końcach. Idealnie nada się szczoteczka kliniczna ELGYDIUM CLINIC 15/100.

 

 

Korzystaj z pasty o niskiej zawartości składników ścierających

 

 

Nie należy zaostrzać problemu suchości w ustach poprzez stosowanie nadmiernie ścierającej pasty do zębów. Pasta powinna zawierać fluor, aby lepiej chronić szkliwo i hamować namnażanie się bakterii w płytce nazębnej.
Szczególnie zaleca się codzienne stosowanie pasty przeznaczonej dla osób o wrażliwych dziąsłach, np. ArthrodontCLASSIC pasta do zębów na podrażnione dziąsła.

 

 

Używaj woskowanej nici dentystycznej

 

 

Osoby cierpiące na suchość w jamie ustnej powinny stosować woskowaną nić dentystyczną, aby uzupełnić działanie szczoteczki i zwalczać płytkę nazębną w przestrzeniach międzyzębowych, do których szczoteczka nie dociera. Nić dentystyczna ELGYDIUM CLINIC z chlorheksydyną (czarna lub biała) doskonale nadaje się do utrzymania właściwego poziomu higieny u osób cierpiących na problem suchości w jamie ustnej.