facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Jak można kontrolować stan dziąseł?

Monitorowanie stanu dziąseł jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki problemów z dziąsłami i zębami. Zapalenie dziąseł rozwija się powoli i często zaczyna się bezobjawowo. Należy więc regularnie kontrolować dziąsła, szczególnie jeśli są wrażliwe.

Samodzielna kontrola

Ważne jest aby, regularnie lub jeśli dziąsła stają się wrażliwe lub zaczynają lekko krwawić, sprawdzać objawy towarzyszące problemom z dziąsłami:

 

 • zmiana koloru, 
 • czerwonawe zabarwienie u podstawy zębów;
 • opuchlizna.

 

 

Kontrole te są konieczne, jeśli masz problem z nieświeżym oddechem, a takze wtedy gdy zęby stają się nagle wrażliwe, lub jeśli zauważysz metaliczny posmak w ustach.
W takim przypadku należy natychmiast  umówić się na wizytę u stomatologa.

 

Regularne wizyty u stomatologa

 

Konsultacje stomatologiczne dwa razy w roku są jednym z podstawowych sposobów zapobiegania i szybkiego leczenia problemów z dziąsłami.
Wczesne zapalenie dziąseł jest odwracalne po wdrożeniu prostego leczenia, takiego jak: usuwanie kamienia nazębnego i czyszczenie zębów, a także ustalenia odpowiedniego programu higieny jamy ustnej.
Regularne konsultacje ze stomatologiem pozwalają również na szybką kontrolę stanu zapalnego przyzębia, co znacznie zwiększa szanse powodzenia leczenia. Szukając oznak tej infekcji, stomatolodzy używają sondy, która jest zainstalowana między dziąsło a ząb i mierzy odległość między krawędzią dziąsła a punktem mocowania zęba. W przypadku zapalenia przyzębia odległość ta zwiększa się (między zębami i dziąsłami tworzy się kieszonka, gdzie bakterie rozmnażają się i atakują ząb, dziąsła, a czasem szczękę).

 

 

 

 

Wrażliwe dziąsła

Wrażliwe dziąsła wymagają delikatnej pielęgnacji i nieskazitelnej higieny jamy ustnej, aby uniknąć próchnicy zębów. Dowiedz się, jak dbać o dziąsła podczas walki z bakteriami, które powodują powstawanie płytki nazębnej.

Zobacz program
 1. 1

  Pasta do zębówna wrażliwe dziąsła

  pasta na podrażnione dziąsła

  Pasty do zębów

  ELGYDIUM- KOSMETYKI

 2. 2

  Ultra miękkaszczoteczka

  Elgydium Clinic Soft

  Szczoteczki do zębów

  ELGYDIUM CLINIC- AKCESORIA

 3. 3

  Nić dentystyczna z chlorheksydyną

  Nić dentystyczna

  ELGYDIUM CLINIC- AKCESORIA